Mocznik w kosmetykach: jaką pełni funkcję?

Mocznik w kosmetykach pełni bardzo istotne funkcje. Mocznik jest zresztą jednym z tych składników, która branża beauty wykorzystuje niezwykle często. Przede wszystkim dlatego, że jest humektantem, który silnie i dogłębnie nawilża skórę. Choć mocznik jest substancją znaną od dawna, w świecie kosmetycznym popularność zyskał kilkanaście lat temu. Dziś jest jedną z najbardziej pożądanych substancji nawilżających. Dowiedz się, dlaczego warto poszukiwać go w składach kosmetyków i jakie urodowe korzyści dzięki niemu osiągniesz!

Mocznik w kosmetykach: właściwości. Czym jest mocznik?

Mocznik w kosmetykach pozytywnie oddziałuje na skórę. Warto podkreślić, że jest jednocześnie substancją, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim, chociażby w warstwie rogowej naskórka. Ponadto, jest produktem ubocznym przemiany białek, dlatego wydalany jest wraz moczem oraz potem.

Mocznik w wykazie formulacji kosmetycznych występuje pod nazwą Urea. Jego wzór chemiczny to H2NCONH2. Zwykle ma postać granulek bądź proszku w kolorze białym. Warto dodać, że rozpuszcza się on w wodzie, ale nie rozpuszcza się w tłuszczach. Nazwa „mocznik” jest nazwą powszechną, profesjonaliści substancję tę określają jako karbamid (diamid kwasu węglowego).

Substancja ta doskonale radzi sobie z wieloma problemami skórnymi. Zanim przejdziemy do jego zastosowania w kosmetyce, należy nadmienić, że z uwagi na swoje działanie antyseptyczne, mocznik wykorzystywany jest w leczeniu ran oraz kurzajek. Jest również świetnym sposobem na ukojenie skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto, działa złuszczająco, przeciwświądowo oraz antybakteryjnie.

Z kolei mocznik w kosmetykach ceniony jest głównie za sprawą właściwości higroskopijnych i nawilżających. Z jednej strony więc pochłania wilgoć, a przy tym intensywnie nawilża. Wzmacnia również barierę ochronną skóry, ale też powoduje, że warstwa rogowa naskórka zwiększa swoją przepuszczalność, a to z kolei sprawia, że cenne składniki aktywne mogą przeniknąć w głąb skóry.

Mocznik – właściwości:

  • silnie nawilża,
  • złuszcza skórę i eliminuje martwy naskórek,
  • wygładza i zmiękcza,
  • wspomaga regenerację skóry,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry,
  • zatrzymuje wilgoć w naskórku,
  • działa antybakteryjnie,
  • wykazuje właściwości przeciwświądowe,
  • wspomaga gojenie się ran i kurzajek.

Kosmetyki z mocznikiem: dlaczego warto włączyć je do swojej pielęgnacji

Kosmetyki z mocznikiem, z uwagi na swoje dobroczynne właściwości, powinny zajmować szczególne miejsce w codziennej pielęgnacji skóry. Polecane są przede wszystkim cerze suchej, trądzikowej, ale też wrażliwej i atopowej. Nie tylko fenomenalnie nawilżają, ale z uwagi na to, że mocznik doskonale złuszcza martwy naskórek, jednocześnie wygładza skórę oraz sprzyja jej regeneracji i odbudowie.

Oczywiście działanie kosmetyków z mocznikiem uzależnione jest również od procentowej zawartości składnika w produkcie. Bardzo często można spotkać produkty zawierające tę substancje w stężeniu 2%, co sprzyja ogólnej poprawie kondycji skóry. Mocznik od 5-10% działa nawilżająco, wygładzająco, regenerująco i wzmacniająco.

Dawka wyższa niż 10% działa głównie zmiękczająco, eliminuje martwy naskórek, dzięki czemu skutecznie wygładza cerę. Przedział od 30-50% i więcej, oznacza silne złuszczenie, dlatego bardzo często wykorzystywany jest w kuracjach złuszczających i peelingach.

Mocznik zasila formulacje różnego rodzaju kosmetyków: od kremów do twarzy stóp i rąk, przez toniki i maści, po szampony i odżywki do włosów. Doskonale nawilża i zatrzymuje wodę w naskórku. W wielu przypadkach jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na pękające pięty, przesuszone łokcie oraz kolana.

Określając problemy i potrzeby naszej skóry, możemy dobrać odpowiednie stężenie mocznika, co pozwoli skutecznie zniwelować bądź wyeliminować dolegliwości skórne. Mocznik jest prawdziwą kosmetyczną perełką, dlatego warto wprowadzić tę substancję do codziennej pielęgnacji.